Poziomki

rok szkolny 2023/2024

mgr Monika Czarnecka

mgr Magdalena Taczała

 

j. angielski- Paulina Wnuczko

poniedziałek i środa 9.00- 9.15

Co będziemy robić w marcu?

  1. Ćwiczymy umiejętność interpretacji utworu literackiego i wypowiadania się na podany temat pełnym zdaniem.
  2. Chętnie uczestniczymy w rozgrywkach sportowych, cieszymy się z sukcesów własnych i swojego zespołu, właściwie reagujemy na przegraną,, nagradzamy wysiłek innych.
  3. Uczymy się oceniać postępowanie innych, a nie samą osobę- wyrażamy dezaprobatę dla niewłaściwego zachowania.
  4. Mamy prawo do wyrażania niezadowolenia w kontaktach z rówieśnikami i dorosłymi, kiedy coś sprawia nam przykrość. Wyrażamy niechęć do wulgarnych słów.
  5. Wzbogacamy wiedzę o środowisku przyrodniczym, w związku z nadchodzącą nową porą roku- wiosną
  6. Wiosenny pochód z Marzanną- żegnamy zimę, a witamy wiosnę, bierzemy udział w tradycyjnym obrzędzie ludowym, podtrzymujemy regionalne tradycje.
  7. Przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych- poznajemy tradycje i zwyczaje wielkanocne, uczestniczymy w uroczystym śniadaniu wielkanocnym.
  8. Potrafimy korzystać z udostępnionego materiału plastycznego i przyborów w sposób odpowiedni do jego wykorzystania, ćwiczymy prawidłowy chwyt szczypcowy, a także cięcie nożyczkami- pamiętamy o zasadach bezpieczeństwa.
  9. Niezmiennie przestrzegamy zasady warunkujące zdrowie i bezpieczeństwo na terenie przedszkola- dbamy o higienę: często, myjemy ręce, zasłaniamy łokciem usta i nos w przypadku kichania czy kaszlu.
  10. Bawimy się napisami- rozpoznajemy swoją wizytówkę oraz wizytówki kolegów i koleżanek.
  11. Określamy i porównujemy wielkość przedmiotów: duży, mały, większy, mniejszy; porównujemy liczebność zbiorów.
  12. Zakładamy wiosenne hodowle.

J. ANGIELSKI

Drodzy Rodzice

Cały czas powtarzamy materiał z poprzedniego etapu edukacyjnego – bajki Goldilocks and three bears. Aktualnie powtarzamy słownictwo z  bajki „The Gingerbreadman” („Piernikowy ludzik”) i uczymy się ją opowiadać. W trakcie poznawania tejże bajki uczymy się wielu nowych słówek:

 

mother – mama       

want – chcę            

ears – uszy

father – tata            

make– robię             

mouth – buzia

grandma– babcia     

see – widzę              

nose– nos

grandpa– dziadek     

say– mówię              

hands -dłonie

old– stary        

arms – ręce             

legs – nogi

day– dzień       

belly – brzuszek

toes– paluszki u stóp

lake– jezioro             

head– głowa            

eyes – oczy      

farmer– rolnik          

shoulders– ramiona         

fox– lis                    

knees– kolana

cow– krowa             

gingerbread– piernik

horse– koń              

gingerbreadman – piernikowy ludzik

 

Uczymy się poprzez zabawę, dlatego wykonujemy różne zadania w naszych książkach oraz śpiewamy piosenki, powtarzamy rymowanki i mamy przy tym dużo radości! Na zajęciach wykorzystujemy m.in. piosenki „Where is thumbkin?” ,  „Head and shoulders”,  rymowanki : „Two Little blackbirds”, „Run, run as fast, as you can”, gramy w gry: „ One potato”, „Grizzly bear”.

Odpowiadamy również na pytania. Są to m.in.:

 

  • What’s your name?
  • Where do you live?
  • How old are you?
  • What’s your mother’s name?
  • What’s your father’s name?

DZIECKO 4- LETNIE

Postępy w rozwoju motorycznym czynią dziecko czteroletnie bardziej sprawnym, można, więc wymagać od niego większej samodzielności przy obsługiwaniu się, jak również przy spełnianiu różnych poleceń. Mimo znacznie większej wytrzymałości i umiejętności skupiania uwagi- czterolatek podobnie ja trzylatek zdolny jest tylko do krótkotrwałego wysiłku.

Kościec jego jest wrażliwy i giętki, a krzywizny kręgosłupa nie są jeszcze ustalone. Stawy cechuje duża ruchomość, a wiązadła stawowe są słabe i rozciągliwe. Bardzo słaba jest również muskulatura- mięśnie są wiotkie i cienkie, niezdolne do silnych i długotrwałych skurczów, wskutek czego dziecko jest niewytrzymałe na wysiłek fizyczny, męczy jest jednostajna pozycja oraz monotonny i dłużej trwający ruch np. daleki spacer.

Dzieci w tym wieku, mając zwiększoną potrzebę ruchu i działania, dążą coraz aktywniej do poznawania otoczenia. Ich zainteresowania nadal dotyczą przede wszystkim świata rzeczy i zjawisk z najbliższego otoczenia., niemniej krąg ich rozszerza się. Dziecko coraz częściej zadaje pytania, mówi o swoich spostrzeżeniach i przeżyciach, zasób jego słów wzbogaca się. Trudności w nawiązywaniu słownego porozumienia z dzieckiem czteroletnim znacznie się zmniejszają. Łatwiej nawiązuje ono społeczne kontakty z dorosłymi i rówieśnikami, sygnalizuje swoje życzenia, odczuwane zadowolenie czy przykrość. Dziecko czteroletnie lepiej rozumie polecenia kierowane do niego indywidualnie niż zbiorowe nakazy i zakazy wydawane całej grupie.

Zabawę czterolatków cechuje znacznie silniejsza niż u trzylatków tendencja do szukania towarzystwa, jakkolwiek nadal obserwuje się potrzebę zabawy indywidualnej. Zabawy są nadal dość proste i krótkie, gdyż dziecko nie potrafi koncentrować uwagi przez dłuższy czas i szybko zmienia przedmiot swych zainteresowań, odrywa się od jednej czynności lub zabawy, aby przejść do następnej. Przerywa rozpoczętą czynność, gdy zaczyna się nudzić. Jego uwaga jest skoncentrowana na bodźcach silnych i atrakcyjnych, a nie podtrzymywana wysiłkiem woli. W dążeniu do wspólnej zabawy dzieci wymagają pomocy i pośrednictwa ze strony osoby dorosłej. Trudno im, bowiem jeszcze informować się wzajemnie o swych zamiarach i pragnieniach. Nie są też zdolne do samodzielnego organizowania zabawy, polegającej na współdziałaniu, mimo że taka właśnie zabawa coraz bardziej je pociąga.

Dziecko czteroletnie rozwiązuje zadania przede wszystkim w płaszczyźnie manipulacyjnej i ruchowo- spostrzeżeniowej, wówczas, gdy ma bezpośredni kontakt z przedmiotami i zabawkami, w działaniu lub przy współdziałaniu osób dorosłych.

Wyobraźnia dziecka jest już bardziej rozbudzona, co przejawia się np. w bazgrotach, którym nadaje ono określone znaczenie oraz w tym, że dziecko może chwilami zatracać poczucie rzeczywistości i opowiadać niestworzone historie, twierdząc równocześnie, że są prawdziwe. Czterolatek potrafi tworzyć w wyobraźni cały światy, „przebywać” w nich długimi godzinami, bawiąc się i rozmawiając na głos z wyimaginowanymi postaciami i przyjaciółmi.

W pracy wychowawczej z dzieckiem czteroletnim kontakty okolicznościowe odgrywają równie ważną rolę, jak w grupie trzylatków. Treść tych kontaktów coraz częściej wiąże się jednak z zainteresowaniami poznawczymi.

Dla czterolatka naśladowanie starszych jest nadal jedną z głównych dróg uczenia się. Wzorem do naśladowania staje się postępowanie rodziców dziecka, najbliższych osób, jak również postępowanie nauczycielki w przedszkolu. Dzięki nawiązaniu uczuciowej więzi z nauczycielką, dziecko jeszcze aktywniej (pod jej kierunkiem) przyswaja sobie normy współżycia, obserwuje otoczenie i poszerza wiadomości, lepiej wykorzystuje zdobywane umiejętności, żywiej reaguje na piękno przyrody, opowiadania i ilustracje.

W tym wieku u dzieci pojawiają się czasami tzw. manieryzmy, czyli powtarzające się, nieuzasadnione zachowania. Mogą one przyjmować najróżniejszą postać, jak mruganie powiekami, oblizywanie się, poprawianie ubranka, powtarzanie określonych słów lub gestów. Zachowania te mogą być dla rodziców niepokojące lub denerwujące. Jeżeli jednak nie utrzymują się zbyt długo, są zupełnie nieszkodliwe i mijają samoistnie, dlatego nie należy zwracać na nie specjalnej uwagi i starać się na siłę odzwyczajać od nich dziecka.

Pogarsza się zachowanie dziecka w stosunku do innych ludzi, staje się ono krzykliwe, przeciwstawia się poleceniom rodziców, z premedytacją np może używać wulgaryzmów w miejscach publicznych.

REPERTUAR

marzec

Kucharki

Co to za zapachy do nosków wędrują?

To panie kucharki obiad nam gotują.

Pewnie będą dzisiaj wspaniałe placuszki,

dzieci będą zjadać i lizać paluszki.

 

Ref. Bo gotować dobra rzecz zdrowo no i smacznie

Każdy z nas chciałby być kuchareczką właśnie.

 

W dużym garnku woda kipi i paruje

zaraz w nim się pyszną zupę ugotuje.

Kuchareczka wrzuca mięsko i warzywa

sól, przyprawy wszystko już chowa pokrywką.

♦♦♦

Wiosenny czas

Już ciepło na dworze

wiosenny nadszedł czas.

Wiosenne aleje na spacer proszą nas.

 

La, la, la, la na spacer proszą nas

La, la, la, la bo wiosny nadszedł czas.

 

Przebiśnieg, krokusy

na łące kwitną już.

Wiosenne słoneczko

przygrzewa mocno znów.

 

La, la, la, la przygrzewa mocno tak

La, la, la, la bo wiosny nadszedł czas.

♦♦♦

Kle, kle boćku

Kle, kle boćku kle, kle

witaj nam bocianie.

Łąka ci szykuje, łąka ci szykuje

żabki na śniadanie. 2x

 

Kle, kle boćku kle, kle

usiądź na stodole.

Chłopcy ci zrobili, chłopcy ci zrobili

gniazdo w starym kole

♦♦♦

Na kubeczku

Na kubeczku z porcelany

mieszka zając  malowany.

kiedy tylko się poruszy

to w herbacie moczy uszy.

 

ref. Mówię wam, mówię wam

co ja z tym zającem mam. bis

 

Siedzi zając na kubeczku

lewą nogę moczy w mleczku.

Ale mleczko nie dla niego

on by wolał coś innego.

luty

„To nie jest bajeczka”   

  1. 1. To nie jest bajeczka możecie mi wierzyć

dwa małe koziołki mieszkają na wieży.

Fik- mik, fik -mik mieszkają na wieży.

 

  1. Mają ładny pokój lecz w nim nie sprzątają

każdą nową miotłę natychmiast zjadają.             

Fik- mik, fik -mik natychmiast zjadają.    

 

  1. Gdy zegar na wieży wybije dwunastą

wychodzą na balkon popatrzeć na miasto.

Fik- mik, fik -mik popatrzeć na miasto.

 

  1. Tupią kopytkami kiwają główkami

koziołkową modą różkami się bodą.       

Fik- mik, fik –mik różkami się bodą.

            

  1. Pocieszne koziołki znaleźć nie jest sztuka

jest miasto nad Wartą tam koziołków szukaj.

Fik- mik, fik –mik tam koziołków szukaj.

 

♦♦♦

Zimowa poleczka

Zimową poleczkę na śniegu i lodzie.

Kochają bałwanki i tańczą ją co dzień.

 

Zimowa poleczkę na soplach gra wiatr.

Bałwanki się cieszą o tak właśnie tak.

 

Ha ha ha ha hi hi hi hi

Śniegowe bałwanki to my właśnie my.

 

styczeń

Dla Babci i Dziadka

  1. Babcia jest najlepsza w świecie,

każde dziecko o tym wie.

Czy to zimą, czy to w lecie

zawsze bardzo kocha mnie.

La, la, la, la, la, la,

zawsze bardzo kocha mnie. /2x

 

  1. Z dziadkiem można iść na spacer,

zawsze ze mną bawi się.

Dziadek wszystko wytłumaczy,

z nim przebywać zawsze chcę.

La, la, la, la, la, la,

z nim przebywać zawsze chcę. /2x

♦♦♦

Małpka

  1. Małpka na palmę się wspinała

i bananów tam szukała.

Ba, ba, ba, bananów! /4x

 

  1. Kiedy na palmie już siedziała,

to banany zajadała.

Ba, ba, ba, banany! /4x

 

  1. Małpka bananów dużo zjadła,

z przejedzenia prawie… spadła!

Ma, ma, ma, małpka! /4x

 

  1. Małpka zasnęła pośród liści.

Co tej małpce dziś się przyśni?

Ba, ba, ba, banany! /4x

Banany! Banany! O nieee!, O taaak

♦♦♦

Wesołe żabki

1.W zielonych sukienkach po zielonej trawie

tańczyły wie żabki na żabiej zabawie.

 

Ref. Kum kuma kum

rech rechu rech

słychać żabi śpiew.

 

2.Skakały po łące i pływały w stawie

przyglądał się księżyc tej żabiej zabawie.

♦♦♦

Gimnastyka

1.Każdy mądry przedszkolaczek

co dzień ćwiczy biega skacze.

Ty też biegaj, skacz i ćwicz

gdy chcesz zdrowy silny być.

 

Ref .Zrób przysiad raz i dwa

i podskocz hopsasa.

Dwa skłony do podłogi

w kolanach zginaj nogi.

Wyciągnij się do gór.

tak jakbyś łapał chmury.

Zrób kółko bioderkami

poruszaj paluszkami.

 

2.Kiedy tylko rano wstajesz

baw się w gimnastykowanie.

W zdrowym ciele, zdrowy duch

więc nie żałuj rąk i nóg.

 

3.Gimnastyka jest wspaniała

i dla ducha i dla ciała

Każdy o tym dobrze wie

ćwiczy z nami więc co dzień.

 

grudzień

Kolęda Przybieżeli do Betlejem

Przybieżeli do Betlejem pasterze,
Grając skocznie Dzieciąteczku na lirze.
Chwała na wysokości, chwała na wysokości,
A pokój na ziemi.

Oddawali swe ukłony w pokorze
Tobie z serca ochotnego, o Boże!
Chwała na wysokości…

♦♦♦

Już blisko kolęda

Gdy w pokoju wyrośnie choinka,

łańcuszkami, bombkami zaświeci.

 

Ref. To znaczy, że już święta,

Że już blisko kolęda,

Że Mikołaj dojedzie do dzieci.

Hej kolęda, kolęda.

 

Gdy opłatek już leży na stole.

Pierwsza gwiazdka zabłyśnie na niebie.

 

Gdy upieką się słodkie makowce

I głos dzwonka z daleka zawoła.

 

Ref. To znaczy, że już święta,

Że już blisko kolęda.

Ze za drzwiami stoi Mikołaj.

Hej kolęda, kolęda.

♦♦♦

Elfy

Ref. Jesteśmy elfy, elfy wesołe.

Zielony ubiór to nasz znak.

Czapeczki mamy małe na głowie.

Wszyscy nas znają tak, tak, tak.

 

Pan Mikołaj z nami jest.

Co on robi dobrze wiesz.

Pomagamy zawsze mu,

A jest chyba nas ze stu.

 

Kiedy święta są tuż, tuż,

Elf za Elfem biegnie już.

Sto prezentów każdy ma.

Pan Mikołaj nam je da.

♦♦♦

Siedem reniferów

Saneczkami, saneczkami,

 jadą w górę, w dół.

I szybuje pod chmurami,

dzieląc je na pół.

 

Ref. Bo mam odważnych siedem reniferów.

One prowadzą zawsze mnie.

Z nimi przyjemnie jest tak latać.

I góra, dół i góra, dół i góra, dół.

 

Dzwoneczkami, dzwoneczkami,

brzęczą dzyń, dzyń, dzyń.

No i pędzą pod gwiazdami,

a tu zaprząg znikł.

listopad

Wesoła nowina

Dzisiaj w lesie wesoła nowina,

koniec lata, jesień się zaczyna.

ref. Wróble o tym ćwierkają i wesoło fruwają.

 

Dzisiaj w lesie wesoła nowina,

koniec lata, jesień się zaczyna.

ref. Polne myszki tup,tup, tup, biegną nie żałując stóp.

 

Dzisiaj w lesie wesoła nowina,

koniec lata, jesień się zaczyna.

ref. Wiewióreczki hyć, hyc, hyc, skaczą i nie mówią nic.

 

Dzisiaj w lesie wesoła nowina,

koniec lata, jesień się zaczyna.

ref. Mały jeżyk o tym wie i nastroszył kolce swe.

 

Dzisiaj w lesie wesoła nowina,

koniec lata, jesień się zaczyna.

ref. Więc sarenki skiku, skik, skaczą i znikają w mig.

 

Dzisiaj w lesie wesoła nowina,

koniec lata, jesień się zaczyna.

ref. Tylko bury niedźwiedź śpi i o lecie jeszcze śni.

♦♦♦

Przetwory na zimę

Kiedy jesień już nadchodzi,

Mama łapie się za głowę.

„Tyle warzyw i owoców z działki

co ja teraz z nimi zrobię”.

 

ref. No jak to co, no jak to co?

Przetwory zrób na zimę,

a chętni są i zjedzą je,

tata, córka, synek.

 

Już słoików pełne półki,

z kompotami, sałatkami,

na ich widok ślinka zaraz cieknie

tak nas kuszą kolorami.

♦♦♦                                                            

Piosenka na chłodne dni

Umiem włożyć już buciki,

kurtkę zapiąć na guziki.

 

ref. Chociaż trochę zimno dziś,

to na spacer warto iść.

 

Rękawiczki ma w kieszeni,

więc nie boję się jesieni.

 

Gdy na nogach mam kalosze,

ja się deszczu nie wystraszę.

♦♦♦

Wróbel

Odleciały sobie ptaki, hen w dalekie strony.

Tylko wróbel na gałęzi siedzi nastroszony.

Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir siedzi nastroszony.

 

Oj nie żałuj panie wróblu, że zostałeś z nami.

Będziemy cię karmić zimą chleba okruszkami.

Ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir, ćwir chleba okruszkami.

październik

Już owoców pełen kosz
1.Hula w polu polny wiatr i jabłonią trzęsie.
A z jabłoni jabłek grad szur-szur przez gałęzie.
 
Ref.Już owoców pełen kosz, mienią, mienią się barwami.
Te owoce smaczne są, zjedz je razem z nami.
 
2.Kiedy w polu wicher dmie, pójdę pod jabłonie.
I nastawię ręce dwie: hop, jabłuszko w dłonie!
 
3.Jabłka co czerwienią lśnią do domu zaniosę.
I sałatkę zrobię z nich, spróbuj, bardzo proszę.

 

♦♦♦

„Kolorowe listki ”

  1. Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały,

kolorowe listki na wietrze szumiały.

 

Ref. Szu , szu, szu, szumiały wesoło

szu, szu , szu wirowały w koło. / bis

 

  1. Kolorowe listki bardzo się zmęczyły,

kolorowe listki z drzewa zeskoczyły.

 

Ref. Hop, hop, hop, tak sobie skakały,

hop, hop, hop, w koło wirowały. / bis

 

  1. Kolorowe listki spadły już na trawę,

kolorowe listki skończyły zabawę.

 

Ref. Cicho, sza, listki zasypiają,

cicho, sza, oczka zamykają. / bis

 

♦♦♦

„Na marchewki urodziny”

Na marchewki urodziny
Wszystkie zeszły się jarzyny.

A marchewka gości wita
I o zdrowie grzecznie pyta.

Kartofelek podskakuje,
Burak z rzepką już tańcuje.

Pan kartofel z krótką nóżką
Biegnie szybko za pietruszką.

Kalarepka w kącie stała
Ze zmartwienia aż pobladła.

Tak się martwi, płacze szczerze,
Nikt do tańca jej nie bierze.

Wtem pomidor nagle wpada,
Kalarepce ukłon składa.

Moja droga kalarepko
Tańczże ze mną, tańczże krzepko.

Wszystkie pary jarzynowe
Już do tańca są gotowe.

Gra muzyka, to poleczka,
Wszyscy tańczą już w kółeczkach.

♦♦♦

 „Wiewióreczka mała”

ref. Wiewióreczka mała, po lesie biegała
Hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała

1. Spotkała jeżyka, tańczyli walczyka
Tańczyli walczyka raz, dwa, trzy, raz,
tańczyli walczyka raz, dwa, trzy, raz

ref. Wiewióreczka mała, po lesie biegała
Hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała

2. Spotkała owieczkę ,tańczyli poleczkę
Raz i dwa i, Raz i dwa i, tańczyli poleczkę

ref. Wiewióreczka mała, po lesie biegała
Hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała

3. Spotkała ślimaka, tańczą kujawiaka.
Raz i dwa,Raz i dwa, trzy tańczą kujawiaka

ref. Wiewióreczka mała, po lesie biegała
Hopsa sasa, hopsa sasa, po lesie biegała

4. Spotkała szaraka ,tańczą krakowiaka
Dookoła polany ,tańczą krakowiaka

wrzesień

Witaj przedszkole

1.Żwawo kroczą do przedszkola

po wakacjach dzieci.

Deszczyk kropi, ptaszek śpiewa,

w górze słońce świeci.

ref. Tra- la-la, tra- la-la,

to zabawa na sto dwa.

Tra- la-la, tra- la-la,

to zabawa na sto dwa.

  1. Wszyscy wchodzą do swej sali,

z panią się witają.

Pięknie koło szybko tworzą

piosenkę śpiewają

♦♦♦

Lato odchodzi

  1. Lato mruga złotym okiem,

już szykuje się do drogi,

żegna się z nami

razem z bocianami.

ref. Dylu- dylu, na badylu,

razem z bocianami.

Dylu- dylu, na badylu,

razem z bocianami.

  1. Już jaskółka czarnym piórkiem

kreśli kółka pod chmurami,

A chmury płaczą,

że odchodzi lato.

  1. Przelatują nad polami

dzikie gęsi wielkim kluczem,

gę- gę gęgają

lato zamykają.

♦♦♦

Dzieci i światła

  1. Po ulicach auta pędzą w różne strony.

Uważajcie dzieci na światło czerwone.

Ref. Razem z mamą muszę stanąć

kiedy światło jest czerwone.

A na drugą przejdę stronę

przy świetle zielonym.

  1. Już hamują z piskiem auta rozpędzone,

bo na dzieci mruga światełko zielone.

  1. Auta mkną po jezdni, chodnik jest dla dzieci.

Patrzcie jakie światło przed wami się świeci.

Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.Korzystając z serwisu akceptujesz jej postanowienia. Więcej

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close