rok szkolny 2025/2026
mgr Magdalena Taczała
mgr Katarzyna Skrzypczak
♥
j. angielski-Paulina Wnuczko
poniedziałek i środa 9.45-10.15
♥
logopedia- mgr M. Barańczak
czwartek 7.15- 13.15
♥
gimnastyka korekcyjna- mgr Iwona Kaczmarek
czwartek 10.30
♥
Co będziemy robić w czerwcu?
1.,,Sławni ludzie też kiedyś byli mali”- poznajemy sylwetki znanych Polaków : Fryderyk Chopin, Jana Matejki, Marii Skłodowskiej Curie, dowiadujemy się w jakich dziedzinach byli znanymi ludźmi.
2.,,Dzieci lubią się bawić”- poznajemy kulturę rówieśników z różnych stron świata, uczymy się tolerancji dla inności w wyglądzie i kulturze, nabywamy świadomej przynależności do narodu i kraju, odczytujemy symbole na mapie i globusie, doskonalimy um. orientowania się w przestrzeni oraz posługiwania się nazwami kierunków. Utrwalamy znajomość liter, uczestniczymy w zabawach doskonalących umiejętność odczytywania wyrazów i krótkich zdań.
Z okazji Dnia Dziecka uczestniczymy w Festynie Rodzinnym.
3.,,Już lato” znamy charakterystyczne cechy lata oraz letnie owoce (czereśnie, truskawki, maliny, agrest, porzeczki, jagody, poziomki); rozpoznajemy i nazywamy kolory tęczy; poznajemy zasady bezpiecznego zachowania się w czasie burzy; rozumiemy konieczność zachowania bezpieczeństwa w czasie letnich zabaw; rozwijamy zmysł dotyku – określamy fakturę oraz materiał, z jakiego zostały wykonane drobne przedmioty, przestrzegamy zasad bezpieczeństwa w sali i w ogrodzie; w czasie zabaw i zajęć posługujemy się umiarkowanym głosem; swobodnie wypowiadamy się w czasie zabaw i zajęć; budujemy wypowiedź poprawną gramatycznie i logicznie; uważnie słuchamy tekstów literackich; dzielimy się własnymi doświadczeniami i spostrzeżeniami; rozumiemy określenie owoce sezonowe; posługujemy się określeniami dotyczącymi pór dnia: rano, w południe, wieczorem; grupujemy owoce na leśne i ogrodowe – określamy, które z nich rosną tu i tu; utrwalamy nazwy miesięcy i ich stałe następstwo; podajemy nazwę miesiąca, w którym się urodziliśmy; posługujemy się liczebnikami głównymi i porządkowymi; rozpoznajemy pory dnia oraz kojarzymy czynności z nimi związane; rozwijamy logiczne myślenie, wzbogacamy wiedzę rzeczową w zakresie wiedzy o barwach lata i sprawność percepcji poprzez analizę dzieła sztuki, słuchamy w skupieniu utworu Antonio Vivaldiego Burza;
4.,,Wyjeżdżamy na wakacje” rozpoznajemy i nazywamy polskie krajobrazy: morze, góry, jeziora, niziny; znamy mapę Polski i jej kolorystyczne oznaczenia; poznajemy najważniejsze miasta Polski i legendy z nimi związane ( Kraków, Toruń, Warszawa, Gdańsk, Poznań); rozumiemy potrzebę dostosowania zawartości bagaży w zależności od miejsc w które jedziemy na wakacje; znamy zasady bezpiecznego korzystania z kąpieli słonecznych i wodnych oraz zachowania się w lesie, w polu, na wycieczce; znamy numer alarmowy 112; poznajemy najbliższą szkołę: budynek, pomieszczenia oraz osoby pracujące w szkole – dyrektor, nauczyciel; pokonujemy obawy związane z miejscem przyszłej nauki oraz obawy związane z nadchodzącą zmianą – będę pierwszoklasistą, zgodnie współdziałamy w zespole; przestrzegamy zasad bezpieczeństwa w sali i w ogrodzie; uważnie słuchamy tekstów literackich; rozumiemy określenia: podróżni, kolonie; posługujemy się nazwami pojazdów i miejsc z których wyruszają: dworzec kolejowy, lotnisko, port, dworzec autobusowy; rozumiemy znaczenie znaków informacyjnych; układamy historyjkę obrazkową według chronologii wydarzeń; usprawniamy ruchome narządy artykulacyjne -pionizujemy język, usprawniamy wargi; prawidłowo artykułujemy dźwięk [sz], wiemy jak wyglądają pieniądze, znamy nominały polskich monet złotowych i banknot 10 zł; wyznaczamy łączną wartość kilku monet złotowych; wskazujemy monety jakimi można zapłacić daną kwotę; kodujemy i dekodujemy, w sposób uproszczony, różne informacje, rozwijamy logiczne myślenie, uczestniczymy w zabawach ze śpiewem; wysłuchujemy głoski w nagłosie, przestrzegamy reguł zabawy; sprawnie podrzucamy i łapiemy piłkę.
♥
J. ANGIELSKI
Cały rok
Pory roku- seasons
wiosna-spring
lato-summer
jesień-fall
zima-winter
Pogoda-weather
słonecznie-sunny
pochmurnie-cloudy
wietrznie-windy
deszcz-rain
mgła-fog
tęcza-rainbow
grad-hail
śnieg-snow
burza-storm
gorąco-hot
zimno-cold
Wrzesień
Kształty-shapes
kwadrat-square
trójkąt-triangle
koło-circle
prostokąt-rectangle
owal-oval
gwiazda-star
serce-heart
romb-rhombus
strzałka-arrow
krzyż-cross
+
duży-big
mały-small
w górę-up
w dół-down
lewo-left
prawo-right
Liczenie
1-one
2-two
3-three
4-four
5-five
6-six
7-seven
8-eight
9-nine
10-ten
Toys
statek kosmiczny-UFO
robot-robot
rower-bicycle
auto-car
kosmita-alien
klocki-blocks
zwierzęta-animals
kredki-crayons
dinozaury-dinosaurs
szklane kulki-marbles
Październik
Halloween: (filcowa trumna)
pumpkin-dynia
ghost-duch
eyes-oczy
candy-cukierki
bat-nietoperz
candle-świeczka
potion-eliksir
skull-czaszka
spider web-pajęczyna
fangs-kły
lollipop-lizak
cat-kot
cross-krzyż
cupcake-babeczka
Trick or treat-cukierek albo psikus
coffin- trumna
Jesień
pumpkin-dynia
ognisko-bonfire
świeczka-candle
duch-ghost
wiedźma-witch
indyk-turkey
nietoperz-bat
cukierek albo psikus-trick or treat
Zmysły-senses
smak-taste
węch-smell
dotyk-touch
wzrok-sight
słuch-hearing
+
słodki-sweet
słony-salty
kwaśny-sour
pikantny-spicy
miękki-soft
twardy-hard
gładki-smooth
szorstki-rough
głośne-loud
ciche-quiet
Listopad
Jesień
liście-leaves
liść-leaf
kasztany-chestnuts
żołędzie-acorns
szyszki-pinecones
jarzębina-rowan
grzyby-mushrooms
parasol-umbrella
jeż-hedgehog
lis-fox
herbata-tea
kalosze-rainboots
dżem-jam
wiewiórka-squirrel
koc-blanket
Emocje
happy-szczęśliwy
sad-smutny
angry-zły
tired-zmęczony
scared-wystraszony
nervous-zdenerwowany
shy-nieśmiały
excited-podekscytowany
bored-znudzony
worried-zmartwiony
calm-spokojny
curious-zaciekawiony
Przeciwieństwa-opposites
light-jasny
dark-ciemny
straight-prosty
crooked-krzywy
big-duży
small-mały
new-nowy
old-stary
wet-mokry
dry-suchy
hard-twardy
soft-miękki
slow-wolny
fast-szybki
hot-gorący
cold-zimny
long-długi
short-krótki
sweet-słodki
sour-kwaśny
happy-szczęśliwy
sad-smutny
Piosenki na wrzesień, październik i listopad
-goodmorning
-goodbye
-three little monkeys
-two little blackbirds
-are you sleeping brother John
-clap, clap, clap your hands…
-if you’re happy and you know it…
Grudzień
Piosenki świąteczne:
Jingle bells
Feliz navidad
Słówka:
Choinka- Christmas tree
Cukrowa laseczka- candycane
Dzwonki- bells
Światełka- Christmas lights
Święty Mikołaj- Santa Claus
Kula śnieżna- snowball
Fajerwerki- fireworks
Zimne ognie- sparklers
Łańcuch na choinkę- tinsel
Prezent- gift
Gwiazdka- star
Skarpeta- stocking
Renifer- reindeer
Choinka filcowa:
Present- gift
Płatki śniegu- snowflakes
Gwiazdka- star
Bałwan- snowman
Kokardka- bow
Bombka- tree ornament
Choinka- Christmas tree
Cukrowa laseczka- candycane
Rękawiczki- mittens
Skarpeta świąteczna- stocking
Czapka Mikołaja- Santa’s hat
Renifer- reindeer
Ludzik z piernika- gingerbread man
Dzwoneczek- bell
Cukierek- candy
Wesołych świąt- Merry Christmas
Ostrokrzew- holly
Domek- house
Zabawki:
Gra w klasy- hopscotch
Huśtawka- seesaw
Narzędzia- tools
Tunel- tunnel
Lalka- doll
Piłka- ball
Malunek- painting
Skakanka- jumping rope
Hulajnoga- scooter
Przybory kuchenne- kitchen utensils
Duża piłka- bouncing ball
Kręgle- bowling
Wiaderko- bucket
Zjeżdżalnia- slide
Trampolina- trampoline
Rower- bicycle
Klocki- blocks
Styczeń
Zima
-śnieg- snow
-czapka- hat
-szalik- scarf
-rękawiczki- gloves
-sanki- sleigh
-łyżwy- ice skates
-bałwan- snowman
-sople- icicles
-ludzik z piernika- gingerbread man
-gorąca czekolada- hot chocolate
-kurtka- jacket
-narty- skiis
-kula śnieżna- snow ball
Rodzina- Family
-mama-mom
-tata- dad
-brat- brother
-siostra- sister
-babcia- grandma
-dziadek- grandpa
-kuzyn/kuzynka- cousin
-ciocia- aunt
-wujek- uncle
Kolory
-czarny- black
– biały- white
– brązowy- brown
– szary- grey
-żółty- yellow
-czerwony- red
-niebieski- blue
-zielony- green
-pomarańczowy- orange
-różowy- pink
fioletowy- purple
-fiołkowy- violet
-miętowy- mint
Wzory
-paski- stripes
-kropki- dots
-kratka- grid
pytania
- What’s your favorite color?
- What’s your mother’s/father’s name?
Luty
Warzywa i owoce– vegetables and fruit:
-jabłko-apple
-gruszka-pear
-marchewka-carrot
-kapusta-cabbage
-rzodkiewka-raddish
-śliwka-plum
-truskawka-strawberry
-malina-raspberry
-pietruszka-parsley
-kalafior-cauliflower
-brokuł-broccoli
-porzeczki czerwone-red currant
-jagody-blueberries
-wiśnie-cherries
-ogórek-cucumber
-cebula-onion
-pomidor-tomato
-arbuz-watermelon
Jedzenie-food:
-zupa-soup
-kanapka-sandwitch
-tort-cake
-płatki z mlekiem- cereal with milk
-ser-cheese
-pizza-pizza
-makaron-pasta
-galaretka-jelly
-czekolada-chocolate
-sałatka-salad
-pierogi-dumplings
-ciastka-cookies
-jabłecznik- applepie
-sernik-cheesecake
-babeczka-cupcake
-gofry-waffles
-cukierki-candy
-shake- milkshake
-lemoniada-lemonade
-frytki-fries
-hamburger-hamburger
-hot-dog – hot-dog
-chipsy-chips
-naleśniki-pancakes
wyliczanka:
yellow cherry, sweet strawberry and blueberry blue, out goes you
pytania:
What’s your favourite fruit?
What’s your favorite vegetable?
Marzec
– bocian- stork
♥
REPERTUAR
czerwiec
O czym marzy lato?
- Czy wiecie, że lato marzy,
by biegać z nami po plaży,
do brzegu gonić fale,
bo pływa wspaniale.
- Chce lato wybrać się w góry,
ze szczytów policzyć chmury.
Odpocząć przy strumyku,
poszukać kamyków.
- Chce zioła zbierać od rana,
gdzie zieleń w rosie skąpana,
wycinać łódki z kory,
w sierpniowe wieczory.
- Kiedy miną wakacje,
popędzi lato na stację,
wyprawi nas do szkoły
z uśmiechem wesołym.
♦♦♦
NIe ma granic
Nie ma granic dla mnie i dla ciebie
nie ma granic tam, gdzie ty i ja.
Znajdę ciebie na drugim końcu świata
znajdę ciebie kilka metrów stąd.
Jeśli chcesz być moim przyjacielem
to nie ważnie gdzie stoi twój dom
Ty zostaniesz moim przyjacielem
ja tak bardzo, bardzo tego chcę.
Proszę, zostań moim przyjacielem
przyjacielem na dobre i złe.
Gdy cię nie ma to czegoś mi brakuje
nawet jeśli wszystkie rzeczy mam.
Przyjacielu ja ciebie potrzebuję
za tą przyjaźń wszystkie skarby dam.
♦♦♦
Szkoła czeka
Szkoła, czeka na nas szkoła,
więc z przedszkolem żegnam się.
Dzwonek w szkole dziś mnie woła,
pilnym uczniem już być chcę.
Tu ławeczki są za małe i krzesełka małe też
sala w szkole stoi pusta poznać z nami też się chce.
Na przygodę nas zaprasza miła Ola piesek As
nowe książki mam i kredki więc do szkoły iść już czas.
Ładnie jestem dziś ubrany,
bo żegnamy przecież się.
Patrzę czasem w stronę mamy
łezka w oku kręci się
maj
Jestem książką
Witam cię kartek szelestem,
Tytułem na pierwszej stronie,
Bo po to przecież tu jestem,
Żebyś mnie ujął w swe dłonie
Ref: Jestem książką
Mam tytuł i autora
Jestem książką
Czytania przyszła pora. (bis)
Kiedy ci smutno będzie,
w łóżeczku będziesz- chory;
Ja z tobą pójdę wszędzie,
Poprzez zimowe wieczory.
Wędrować po każdej kartce
Nigdy ci się nie znudzi!
Bo bardzo są ciekawe
Przygody nieznanych ludzi.
♦♦♦
Owady
1.My jesteśmy owadami
malutkimi żyjątkami.
W lasach, w parkach i przy ścieżkach,
tam nas zawsze pełno mieszka.
ref. Mrówki, żuczki i ślimaczki,
gąsieniczki i pędraczki
I pajączki, małe muszki
wszędobylskie pasibrzuszki.
- Jedne bardzo pożyteczne
ludziom często pomagają.
Inne są pasożytami,
dużo szkody wyrządzają.
♦♦♦
Mamo ukochana
1.Mamo, mamo, droga mamo,
sekret zdradzę ci dziś.
Kocham cię z całego serca,
kocham cię z całych sił.
Kocham cię, i kochasz mnie ty,
a kochać mnie tak nie potrafi nikt.
Ty dajesz mi ciepło, pomagasz mi co dzień,
dlatego też za to dziękuję ci dziś.
Kocham cię, i kochasz mnie ty,
a kochać mnie tak nie potrafi nikt.
Ty dajesz mi ciepło, pomagasz mi co dzień,
dlatego też za to dziękuję ci dziś.
2.Mamo, mamo ukochana,
za twą miłość ci dam
tę piosenkę, ciepłe serce,
tylko tyle dziś mam.
♦♦♦
Wielka sprawa
Dziś w przedszkolu wielka sprawa,
wielka sprawa, wielka sprawa,
dzisiaj z tatą jest zabawa,
tata dziś tu jest.
Wszystkie dzieci się zbierają,
się zbierają, się zbierają,
do zabawy zapraszają,
i tatusia też.
Każdy tata, tak tańcuje,
nóżkę w tańcu dziś prostuje.
Tata dzielnie z nami tańczy,
bo gra dzisiaj dla nas walczyk. 2x
A teraz idą wszyscy, hura, hura,
nóżki tupią raz, dwa, raz, dwa.
I zabawa jeszcze chwileczkę trwa.
A teraz idą wszyscy, hura, hura,
nóżki tupią raz, dwa, raz, dwa.
i zabawa teraz koniec swój ma.
kwiecień
,,Bajkowe pisanki” sł.U. Piotrowska, muz. M. Melnicka-Sypko
- Do zajączka przyszła kurka:
-Ko, ko, ko, ko- zagdakała.
-Z koszem jajek na pisanki
Mama mnie przysłała.
Zając podparł się pod boki:
-A to ci dopiero jajka!
Namaluję na nich tęczę,
I na każdym będzie bajka.
Ref. Bajkowe pisanki, bajkowe,
Rozdamy je z dobrym słowem,
Świątecznym życzeniem,
Wiosennym marzeniem.
Bajkowe pisanki, bajkowe,
Wesołą wiodą rozmowę,
Że wiosna za oknem,
Że w dyngus ktoś zmoknie.
- Rośnie żytko jak na drożdżach
I zieleni się rzeżucha,
Pisankowych opowieści
Zając słucha, kurka słucha.
Z bukiecikiem srebrnych bazi
W gości wybrał się baranek,
A dla niego mała kurka
Kosz bajkowych ma pisanek.
♦♦♦
,,Przepis na zdrowie” sł. U. Piotrowska; muz. M. Malincka- Sypko
- A ja przepis znam na zdrowie, jak stosować go- opowiem.
Kilka dobrych rad się przyda, żeby zdrowym być jak ryba:
Ref. Nie grymaszę, gdy mleko na stole,
Nie odmawiam zjedzenia śniadania,
Zawsze chętnie wychodzę na spacer,
odpowiednie zakładam ubrania.
Myję ręce przed każdym posiłkiem,
Jem owoce i świeże warzywa,
Zęby co dzień szoruję dokładnie,
Każda ze mną bakteria przegrywa.
- Są dla dzieci także zdrowe: gimnastyka, piłka, rower,
Dobry humor, uśmiech mamy i zabawy z kolegami.
♦♦♦
,, Duszki, duszki” sł. D. Gellner, muz. A. Pałac
- Żyją w lesie leśne duszki, które czyszczą leśne dróżki.
Mają miotły i szufelki i do pracy zapał wielki.
Ref. Duszki, duszki, duszki leśne wstają co dzień bardzo wcześnie
i ziewając raz po raz zaczynają sprzątać las
- Piorą liście, myją szyszki, aż dokoła wszystko błyszczy.
Muchomorom piorą groszki, bo te duchy to czyścioszki.
- Gdy ktoś czasem w lesie śmieci, zaraz duszek za nim leci,
zaraz siada mu na ręce, grzecznie prosi: ,, nie śmieć więcej”
♦♦♦
,, Wiosna i pan ogrodnik” sł. U. Piotrowska; muz. M. Melnicka- Sypko
- Do pana ogrodnika śle wiosna wiadomość,
że czeka dziś w ogrodzie, bo pragnie mu pomóc.
Narzędzia ogrodnicze wskakują na grządki,
przespały całą zimę, czas zacząć porządki.
Ref. I na rozkaz ogrodnika kopią szpadle i motyczki,
Grabki grabią, wygrabiają liście, trawy i kamyczki.
I sekator się uwija tu wyrówna, a tam przytnie,
więc kosiarka powarkuje: jak pracować to ambitnie.
- Po ścieżkach biega wiosna, a za nią ogrodnik.
Co zasiać i posadzić, chcą razem uzgodnić.
A słonko na nich z góry spogląda przyjaźnie:
poświecę dzisiaj długo, to będzie wam raźniej.
♦♦♦
,, Śniadanko baranka” sł. A. Galica muz.T. Pabisiak
- Królik chrupie marchew, myszka zjada serek.
Kotek pije mleko, kości je Azorek.
Ref. Teraz pytam:
Czy ktoś wie, co baranek je?
Baś, baś baranku, chodź na śniadanko, mam tu dla Ciebie trawę i sianko.
Baś, baś baranku, pachnące sianko, nie mów mee, nie mów bee, tylko jedz!
- Misie lubią miodek, kurka ziarna dziobie.
Dzieci kaszkę z mlekiem zajadają sobie.
Ref. Teraz pytam:
Czy ktoś wie, co baranek je?
Baś, baś baranku, chodź na śniadanko, mam tu dla Ciebie trawę i sianko.
Baś, baś baranku, pachnące sianko, nie mów mee, nie mów bee, tylko jedz!
marzec
Chleb
1.Wesoło śpiewa skowronek,
że pola są już zielone.
Urośnie zboże do nieba
danana dla chleba dla chleba.
2.Słoneczko proszą przepiórki,
gdy prędko wyszło zza chmurki.
Gdyż w kłosach złoto dojrzewa
danana dla chleba dla chleba.
3.Po rżysku drepczą bociany
bo wszystkie zboża zebrane.
Wnet koło młyńskie zaśpiewa
danana dla chleba dla chleba.
4.O świcie ćwierka wróbelek,
a gdy się ziarno przemiele.
Do pracy piekarz zagrzewa
danana dla chleba dla chleba.
♦♦♦
Na zakupy
Ref Co my dziś kupimy?
Czym się pobawimy?
Co na obiad zjemy?
W co się ubierzemy?
1.Z mamą na zakupach jest świetna zabawa.
Tyle różnych sklepów i z lewa, i z prawa.
W znajomej piekarni chlebek na nas czeka,
a bułeczki z makiem śmieją się z daleka.
2.W sklepie z warzywami toczą się rozmowy:
kto ładniej wygląda, a kto bardziej zdrowy?
W sklepie obuwniczym buty kupić trzeba.
Para trampek krzyczy: „My chcemy pobiegać!”
3.Chodźmy do apteki, bo grypa grasuje,
wykupimy syrop, to nas poratuje.
W nabiałowym – serek najpyszniejszy w świecie.
Ten u pani Krysi lepszy niż w markecie.
4.Wędrujemy z mamą od sklepu do sklepu,
w torbie dobre rzeczy i pełno uśmiechów.
♦♦♦
Marzec czarodziej
Chodzi Marzec Czarodziej po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus-pokus
I już pączki na patyku
I już trawka na śnieżniku.
Och, ten Marzec Czarodziej!
Chodzi Marzec Czarodziej po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus-pokus
Słońce rzuca swe błyskotki,
że aż mruczą bazie kotki
Och, ten Marzec Czarodziej!
Chodzi Marzec Czarodziej po chmurach, po lodzie.
Aż tu nagle hokus-pokus
Przez kałuże skaczą kaczki,
żółte kaczki-przedszkolaczki
Och, ten Marzec Czarodziej!
♦♦♦
Piosenka o bocianie
1.Dziób ma czerwony, jest czarno-biały,
przyleciał do nas, gdy śniegi stopniały.
Stoi na dachu na jednej nodze,
czasami wolno chodzi po drodze.
Ref.: Bo to nasz bocian szybuje po niebie,
macha skrzydłami do mnie i ciebie.
Bo ta piosenka jest o bocianie,
co głośno nam klekocze, gdy tylko wstanie. (3 x)
Kle, kle, kle, kle, kle,
kle, kle, kle, kle, kle,
kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle, kle,
kle, kle, kle, kle, kle.
2.Trzyma coś w dziobie, do gniazda leci,
niesie jedzenie dla swoich dzieci.
Nogi ma chude, czerwone, długie,
ja bardzo boćka naszego lubię.
luty
,,Zimowe sporty” sł.U. Piotrowska; muz. M. Melnicka- Sypko
Sport to zdrowie!- woła zima.
Nic nas w domu nie zatrzyma.
Choć mróz szczypie aj, aj, aj.
Nura w zaspę śniegu daj!(2X).
Gdy na stoku szlak przetarty.
Trzeba wybrać się na narty.
I szusować szu, szu, szu.
Nawet jeśli braknie tchu. (2X)
Wzywa tafla lodowiska.
W piruecie łyżwa śliska.
Skok z obrotem: hop, la, la.
I w hokeja jeszcze gra.
A na sankach saneczkarze
Jadą sami albo w parze.
Pokrzykują hej, hej, hej,
A ty zimny wietrze wiej!
♦♦♦
,,Przedszkolna Samba” sł. S. Karaszewska; muz. T. Strąk
- Brazylijska dżungla, tropikalny gąszcz,
Płynie Amazonka a w niej wielki wąż.
Tańczy kondor z anakondą, prosi ara jaguara,
Tylko lama tańczy sama, z kuguarem zła to para.
Ref. Tańczymy sambę wszyscy razem w kole,
Brazylijską sambę tańczy całe przedszkole.
- Brazylijska dżungla, tropikalny las.
Brazylijska samba niech rozgrzewa nas.
Tańczy kondor z anakondą, prosi ara jaguara,
Tylko lama tańczy sama, z kuguarem zła to para.
♦♦♦
,,Mroźne marzenia” sł.i muz. M. Sarnowska
Kiedy zima się zaczyna, wielki mróz idzie.
Myślę wtedy o pingwinach i o Antarktydzie.
Ref. Marzę, żeby Inuitą być.
Pośród gór lodowych sobie żyć.
I w krainie za polarnym kręgiem
jeździć psim zaprzęgiem.
Inny szlak na północ wiedzie, aż za ocean.
Tam polarne są niedźwiedzie, a pingwinów nie ma.
Tam po morzu skutym lodem między górami.
Nikt nie jeździ samochodem, lecz tylko saniami.
Chcę mieć buty z foczej skóry, ciepłe ubranie.
I u stóp lodowej góry w igloo swe mieszkanie.
♦♦♦
,, Poznańskie pyry” wiersz. Aldona Latosik
Na polskiej mapie
zarysu cząstka.
Zachodnia strona
– to Wielkopolska.
W niej miasto Poznań
sprawuje rządy,
Warta kokardą,
wije swe prądy.
-Żaden Poznaniak
nie je kartofli.
W naszych regionach
pyry urosły.
Inne potrawy
się tu nie liczą.
My uwielbiamy
pyruchy z gziką.
Ratusz okala
Starówkę z klasą.
Piękne to miejsce,
odwiedzić warto.
Tu się koziołki
za rogi biorą.
Z wieży wychodzą,
południową porą.
Miasto rozkwita
I region cały.
Z porządku wszyscy
ludzie są znani.
styczeń
Zimowy czas
Już zima na dworze, już śnieżek przykrył las.
Zimowe aleje na spacer proszą nas.
La, la, la, la na spacer proszą nas.
La, la, la, la zimowy nadszedł czas.
Jest bałwan, grubasek, co biały kaftan ma.
Na śniegu tańcuje wesoło raz i dwa.
La, la, la, la wesoło raz i dwa.
La, la, la, la zimowy nadszedł czas.
♦♦♦
Kiedy babcia była mała
- Kiedy babcia była mała, to sukienkę i fartuszek krótki miała
Małe nóżki, chude rączki i lubiła jeść cukierki oraz pączki.
I co, i co, że babcia nam urosła, że lat ma trochę więcej, niż ja i brat i siostra
I co. I co . to ważne, że mam babcię, że bardzo kocham ją i śpiewać lubię z nią.
- A, gdy dziadek był malutki to nie nosił adidasów tylko butki
Nie miał wąsów ani brody, nie chciał jeść marchewki tylko lody
I co, i co, że dziadek urósł trochę, że lat ma trochę więcej niż 2+3+8
I co, i co to ważne, że mam dziadka, że bardzo kocham go i lat mu życzę sto.
- Dawno temu babcia z dziadkiem w piaskownicy się kłócili o łopatkę
Dziś na spacer idą sobie, a gdy wrócą ja im kawę dobrą zrobię
I co, i co, że trochę nam urośli, że nie są dzieciakami, że ważni z nich dorośli
I co, i co to ważne, że są z nami, niech żyją długi czas i zawsze lubią nas.
♦♦♦
Mój dziadek
Mój Dziadek dziś w dobrym humorze,
Na wnuki spogląda rad.
Odświętne ubranko założę.
Zaśpiewam Dziadkowi: “Sto lat!”
Ref. Bo dzisiaj Dzień Dziadka
już śpiewa gromadka:
“Żyj Dziadku nam długo, sto lat!
W radości i zdrowiu
Z uśmiechem i w słońcu
Niech wiele będzie tych lat.”
A Dziadek łzy z oczu ociera,
Z radości, gdy słyszy ten śpiew.
Więc wszyscy śpiewamy już teraz
Agatka i Marek i Lech.
♦♦♦
Dostał Jacek elementarz
Dostał Jacek elementarz,
Ależ mina uśmiechnięta,
Hejże hej, hejże ha,
Elementarz Jacek ma.
Hejże hej, hejże ha,
Elementarz Jacek ma.
Idzie właśnie środkiem ścieżki,
Dumny z pierwszej swej książeczki.
Hejże hej, hejże ha,
Elementarz Jacek ma.
Hejże hej, hejże ha,
Elementarz Jacek ma.
Spojrzał w górę w Jacka oczy,
Jakby pytał dokąd kroczy.
Hejże hej, hejże ha,
Elementarz Jacek ma.
Hejże hej, hejże ha,
Elementarz Jacek ma.
Ja do szkoły, też pytanie,
Jestem uczniem miły panie.
Hejże hej, hejże ha,
Elementarz Jacek ma.
Hejże hej, hejże ha,
grudzień
,,Idzie święty Mikołaj” sł. U. Piotrowska, muz. M. Melnicka-Sypko
Idzie święty Mikołaj.
Grudzień go wita ukłonem,
dywan ze śniegu przed nim rozwija,
zdobi choinki zielone.
Idzie święty Mikołaj.
Gwiazdy mrugają przyjaźnie,
mróz nie dokucza, milknie zadymka,
będzie wędrować mu raźniej
Idzie święty Mikołaj.
Dźwięczą sopelki na drzewach,
skaczą bałwanki, tańczą śnieżynki,
a ja piosenkę zaśpiewam.
Idzie święty Mikołaj.
Wszyscy na niego czekamy.
Niesie prezenty i dobre słowa
dla mnie, dla taty, dla mamy.
♦♦♦
,,Rozśpiewany blok” sł. D. Gellner, muz. W. Kaleta
- Gdy zostaję w domu sam,
wtedy własny koncert mam.
Bo z każdego kącika
wyskakuje muzyka.
Ref. Stuka okno, skrzypią drzwi,
każda rura śpiewa mi.
W kranie słychać gruby głos
i za ściana kicha ktoś.
Stuka okno, skrzypią drzwi,
każda rura śpiewa mi.
Szczeka pies i miauczy kot,
rozśpiewany jest nasz blok.
- Gdy zostaję w domu sam,
to z muzyką w berka gram.
Siedzę sobie cichutko,
łapię nutkę za nutką.
♦♦♦
,,Jak pachną święta?” sł. I muz. Jolanta Kucharczyk
- W każdym kąciku świąteczne porządki,
pięknie przybrana choinka.
Pachnie świeżością , lasem, igliwiem-
to właśnie tak pachną święta.
Ref. Dzisiaj od rana z mamą pieczemy słodkie makowce, pierniki.
W kuchni cudownie pachną wanilia, imbir, cynamon, goździki.( x2)
- Czas już ozdobić świąteczne pierniczki:
serca, bałwanki i gwiazdki.
Pachną orzechy, anyż, kardamon-
to zapach świątecznych ciastek.
- Jest w naszych sercach tak wiele radości,
wiele miłości i ciepła.
Długo zostaną w naszej pamięci
te piękne pachnące święta.
listopad
Muzykalny dom
W moim domu gra muzyka, choć nie zawsze brzmi z głośnika.
szuru- buru- pierze pralka, cicho szumi też zmywarka.
ref. Wszystkie sprzęty ładnie grają do zabawy zapraszają:
szu, szu, szu, pla, pla, pla w moim domu wszystko gra.
Rano pika głośno budzik, mikser grzmi, a czajnik szumi
zaś żelazko para bucha, gdy mu wodę wlać do brzucha.
♦♦♦
Wiewióreczka
- W swej rudej sukience skacze po sosence.
Hop- skik! Hop- skik! Skacze po sosence.
- A najbardziej rada, gdy orzechy zjada.
Krach- mach! Krach- mach! Gdy orzechy zjada.
- Na zimowe czasy gromadzi zapasy.
Uff- stos! Uff- stos! Gromadzi zapasy.
- Szyszki i żołędzie, bo w zimie głód będzie.
Oj, źle! Oj, źle! Bo w zimie głód będzie.
- Ktoś ty? Ktoś Ty? Powiedz. Jestem wiewióreczka.
♦♦♦
Pada deszcz na dworze
Pada deszcz, pada deszcz, pada deszcz na dworze.
Taki mokry, że już bardziej mokry być nie może.
Lecą w dół, lecą w dół, srebrne koraliki.
Zmoczą drzewa, zmoczą pola, domy i chodniki.
Pada deszcz, pada deszcz, pada deszcz na dworze,
Stuka, puka, stuka, puka, straszy, kogo może.
Mała mysz, mała mysz, chodzi na paluszkach,
I deszczowe koraliki zbiera do fartuszka.
♦♦♦
Kochajmy ptaki
- Po ulicy wróbel skacze, w parku gwiżdże zwinny kos,
a na łące dwa derkacze wiodą spór na cały głos.
ref. Kochajmy ptaki, kochajmy ptaki
niech nam śpiewają cały czas.
Kochajmy ptaki, kochajmy ptaki
ich przyjacielem każdy z nas.
- Lecą ptaki w ciepłe kraje, gdy jesienny wicher dmie
lecz nie mało pozostaje choć dokuczy mróz i śnieg.
- Biały puch okrywa ziemie i konary nagich drzew
okruszyny więc sypiemy by nie zamilkł ptaków śpiew.
październik
,, Ogórek”
Wesoło jesienią w ogródku na grządce,
tu ruda marchewka tam strączek.
Tu dynia jak słońce, tam listek sałaty,
A w kącie ogórek wąsaty.
Ref. Ogórek, ogórek, ogórek
Zielony ma garniturek.
I czapkę i sandały,
Zielony, zielony jest cały.
Czasami jesienią na grządkę w ogrodzie
Deszczowa pogoda przychodzi.
Parasol ma w ręku , konewkę ma z chmurki
I deszczem podlewa ogórki.
♦♦♦
„Piosenka sygnalizatora”
Maszerują buty po chodniku,
prawą stroną, grzecznie, w równym szyku
i pytają sygnalizatora
czy przez jezdnię już przechodzić pora.
Ref. Jestem z tego dobrze znany,
że wciąż migam światełkami.
Kiedy światło mam zielone,
możesz przejść na drugą stronę.
I spokojnie idź po pasach,
bo na pasach się nie hasa.
A gdy błysnę na czerwono,
stój, nie przechodź, zabroniono!
Pan sygnalizator mruga okiem:
czy są jezdnie wąskie czy szerokie,
stoję dla was co dzień jak na warcie,
więc zasady moje pamiętajcie.
♦♦♦
„W kasztanowym mieście”
W kasztanowym mieście wszystko jest z kasztana,
kasztanowe drzewa szumią tu od rana,
kasztanowe chmury płyną ponad miastem,
słońce jest zielone, śmieszne i kolczaste.
Ref. Kasztanowy konik,
kasztanowy bat,
na koniku kasztanowym
pojedziemy w świat,
na koniku kasztanowym
pojedziemy w świat.
W kasztanowym mieście, w kasztanowy ranek,
każdy na śniadanie je kasztanów dzbanek,
a listonosz stary zawsze oczywiście
nosi zamiast listów kasztanowe liście
♦♦♦
„Zbieramy grzyby”
Z wielkim koszem idzie Jesień po lesie.
co w tym koszu pani Jesień nam niesie?
ref. Kurki, rydze i maślaki,
borowiki i kozaki pozbieramy dziś!
Poszukamy kurek pod sosną,
nad potokiem smaczne rydze nam rosną.
Muchomory ominiemy z daleka,
niech muchomor na złe muchy tu czeka.
♦♦♦
,,Gdzie te igły?”
Narobili krawcy krzyku:
_ Nie ma igieł w igielniku!
I pobiegli kupić nowe,
bardzo mocne, bo stalowe.
Jeż tłumaczy im, że przecież
igieł mnóstwo jest na świecie.
Gdzie nie spojrzeć wszędzie igły.
Po co z igły robić widły.
Ref. Gdzie te igły? Jak to gdzie?
Na choince znajdziesz je!
I w aptece szukaj też.
I w kompasie – chyba wiesz?
Mówią krawcy naszym zdaniem
jeż z igiełek ma ubranie.
Jeż najeżył się i mruczy:
– Ciągle wszystkich muszę uczyć:
Igieł nie mam i nie miałem,
noszę kolce życie całe.
Kolców pełno jest w naturze –
ma je kaktus, mają róże.
wrzesień
Jak się masz
Ja Amelka i ja Adaś pięknie was witamy.
Do nauki i zabawy wszystkich zapraszamy.
Ref. Jak się masz? Jak się masz?
Jak się dzisiaj czujesz?
Jeśli czujesz się wspaniale,
Skacz z radości w górę!
Chętnie tutaj przychodzimy, bo tu jest wesoło.
Wszyscy bardzo się lubimy śmiech wciąż słychać wkoło.
Jest już Zuzia, Pola, Julek, Gabryś, Antek, Klara
Jest też Wojtek i Antosia, Zosia, Hania, Maja.
Są też w grupie nowe dzieci bardzo was lubimy.
Chcemy poznać się wzajemnie więc się przedstawimy.
♦♦♦
Mój skarb
Każdy skarb swój ma jeden albo dwa,
ja mam skarbów sto najważniejszy to:
ref. Z wakacji muszelka, pamiątka niewielka,
mój wielki skarb, mój wielki skarb…
zielony, kochany, w szufladzie schowany-
od morza dar, od morza dar.
Piasek, ciepły wiatr, kolorowy świat…
Wakacyjne dni przypomina mi.
Czarodziejska moc w tej muszelce śpi,
kiedy błyszczy noc bajkę szepcze mi.
♦♦♦
Nasza Wisła
Wytrysła Wisła z gór chciał ją zatrzymać bór.
Szumiały jej drzewa i ptak dla niej śpiewał, lecz zostawiła bór.
ref Płynie Wisła! Nasza Wisła! Najpiękniejsza z polskich rzek!
Chce zatrzymać Wisłę wioska, wyszła na wiślany brzeg.
Lecz Wisła dalej mknie! Bo Polskę zwiedzić chce!
Urosła po drodze już statki i łodzie na falach huśtać chce.
ref Płynie Wisła! Nasza Wisła! Najpiękniejsza z polskich rzek!
Chce zatrzymać Wisłę Kraków, wyszedł na wiślany brzeg.
Lecz Wisła dalej mknie! Znów mija miasta, wsie!
Jest bardzo ciekawa, jak rośnie Warszawa, Warszawę witać chce!
ref Płynie Wisła! Nasza Wisła! Najpiękniejsza z polskich rzek!
Chce zatrzymać ją Warszawa, wyszła na wiślany brzeg.
♦♦♦
Owocowy blues
Na zmartwienia i na żale dżem ci zrobi doskonale.
Bowiem w dżemie siła drzemie owocowy blues!
Ref. Blues, blues, blues owocowy
Taniec pyszny to i zdrowy.
Słodki jak jabłkowy mus
Owocowy blues!
Na zgryzoty i kłopoty bardzo dobre są kompoty,
Czy śliwkowe, czy gruszkowe, każdy o tym wie!
Chcesz być silny tak jak smok, owocowy tankuj sok!
Malinowy, porzeczkowy, każdy dobry jest!






